Powiatowe centrum pomocy rodzinie w Limanowej |
Rodzinna piecza zastępcza
Rodzina zastępcza – co to takiego?
Rodzina zastępcza to jedna z form pomocy dzieciom, które z pewnych przyczyn nie mogą przebywać pod opieką rodziców biologicznych. Ludzie, którzy nie są rodzicami dziecka, opiekują się nim, dając mu szansę na wzrastanie w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Dziecko umieszcza się w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka do czasu pokonania trudności, które były przyczyną umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
Rodzina zastępcza to nie rodzina adopcyjna!
Rodzaje rodzinnej pieczy zastępczej
RODZINA ZASTĘPCZA SPOKREWNIONA
Tworzą ją najbliżsi krewni: dziadkowie lub pełnoletnie rodzeństwo dziecka.
RODZINA ZASTĘPCZA NIEZAWODOWA
Tworzą ją dalsi krewni, np. ciocia i wujek albo osoby niespokrewnione. Pojęcie „niezawodowa” oznacza, że żaden z rodziców nie rezygnuje z własnej pracy zawodowej, więc nie pobiera wynagrodzenia za bycie rodziną zastępczą, ale otrzymuje wsparcie finansowe na utrzymanie dziecka. W rodzinie zastępczej niezawodowej może przebywać nie więcej niż 3 dzieci równocześnie.
RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA
Powstaje, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci. Warunkiem koniecznym jest także ukończenie dodatkowego szkolenia dla rodziny zastępczej zawodowej. Rodzicielstwo zastępcze staje się wówczas zawodem, a więc oprócz pomocy finansowej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka rodzina otrzymuje także wynagrodzenie oraz wsparcie finansowe na pokrycie kosztów utrzymania lokalu. W rodzinie zastępczej zawodowej może przebywać nie więcej niż 3 dzieci równocześnie, chyba że istnieje potrzeba umieszczenia wspólnie większego rodzeństwa.
RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA SPECJALISTYCZNA
Powstaje, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy zawodowej, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci wymagających szczególnej opieki i pielęgnacji, a więc dzieci z niedostosowaniem społecznym, z różnymi dysfunkcjami, problemami zdrowotnymi, a także małoletnich matek z dziećmi. Osoby pełniące funkcje zawodowej specjalistycznej rodziny zastępczej otrzymują wynagrodzenie z tego tytułu oraz środki na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka.
POGOTOWIE RODZINNE
To jedna z form rodziny zastępczej zawodowej. Do pogotowia rodzinnego trafiają zazwyczaj dzieci z interwencji ze środowiska rodzinnego lub przywożone bezpośrednio po urodzeniu. Pogotowie rodzinne zajmuje się opieką zastępczą w wymiarze krótkoterminowym. Okres ten maksymalnie może trwać do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego o powrót dziecka do rodziny, przysposobienie czy też umieszczenie w rodzinnej pieczy zastępczej.
RODZINNY DOM DZIECKA
Rodzinny dom dziecka powstaje również na podstawie umowy o świadczenie usług. Warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiednich warunków mieszkaniowych pozwalających na przyjęcie od 4 do 8 dzieci. Osoba prowadząca otrzymuje wynagrodzenie, a także wsparcie finansowe na pokrycie kosztów utrzymania lokalu.
RODZINA POMOCOWA
Jest to rodzina czasowo sprawująca opiekę nad dzieckiem w przypadku niesprawowania jej przez rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, w szczególności w związku z wypoczynkiem, udziałem w szkoleniach lub pobytem w szpitalu oraz nieprzewidzianych trudności lub zdarzeń losowych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
https://pcpr-limanowa.pl/piecza-zastepcza/