11 kwietnia 2014 r. – prelekcja w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej

W dniu 11 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej została przeprowadzona prelekcja dotycząca szeroko pojmowanego zjawiska przemocy w rodzinie. Zajęcia z młodzieżą 4 klas II niniejszej placówki poprowadziły: starszy aspirant Komendy Powiatowej Policji w Limanowej Pani Maria Szubryt, Pani Małgorzata Frączek pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej oraz przedstawicielka grupy AL-ANON. Przeprowadzone zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i wspaniałym odbiorem młodzieży. Wspólne spotkanie rozpoczęto świadectwem. Dotyczyło ono problemu alkoholu w życiu człowieka, jego destrukcyjnego wpływu na funkcjonowanie w roli męża i ojca rodziny oraz stanu psychicznego współuzależnionych osób w rodzinie, ich przeżyć i konsekwencji w ich dalszym życiu. Wskazała na potrzebę sięgania po pomoc i narzędzia walki z uzależnionym sprawcą przemocy psychicznej i fizycznej w rodzinie. Ponadto zobrazowała ważną rolę służb i instytucji pomocowych tj. Policji, Prokuratury czy Gminnych i Miejskich Zespołów ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Kolejnym etapem spotkania był występ Pani Małgorzaty Frączek, która w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na rolę ojca i matki w rodzinie. Podkreśliła znaczenie błędów wychowawczych częstokroć popełnianych przez rodziców w procesie socjalizacji i wychowania dziecka. W trakcie spotkania omówiono cechy partnerów, mających wpływ na jakość związku np. wzajemne wspiarcie, akceptacja, tolerancja, pokora, szacunek dla drugiego człowieka itp. W wypowiedzi został poruszony temat przemocy idącej często w parze z nadużywaniem alkoholu czy innych używek.

Następnie wyświetlono film edukacyjny pn. „Od początku życia”. Film podobnie jak poprzednie części spotkania miał za zadanie zmuszenie młodzieży do refleksji nad życiem ich przyszłością a także wspólnej kontemplacji, zastanowienia się nad trudnymi tematami tj.:

  • podejmowanie ważnych życiowych decyzji w tym wybór partnera, zawodu, pracy,
  • kształtowanie prawidłowych opartych na miłości i szacunku relacji z drugim człowiekiem,
  • ważności i znaczenie ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci,
  • prolemów stanowiących zagrożenie dla życia człowieka i jego godności tj. aborcja, alkoholizm i przemoc.

Zbliżając się do meritum spotkania starszy aspirant Komendy Powiatowej Policji w Limanowej Pani Maria Szubryt wskazała na potrzebę otoczenia opieką osób doświadczających przemocy. Spłętowała niniejsze spotkanie słowami, iż nawet jeśli wywodzimy się z rodzin dotkniętych różnego rodzaju problemami najważniejsze jest to, byśmy potrafili dążyć do zmiany swojego życia. A nasze relacje z rodziną i rówieśnikami winniśmy opierać na wzajemnym poszanowaniu odrębności drugiego człowieka i potrzebie wzajemnej miłości. Ponadto miłość, której doświadczamy (niektórzy ze zgromadzonych uczniów są lub byli już w związkach) jest darem, który nie każdy otrzymuje równocześnie.

Celem niniejszego spotkania rozpatrywanego w kontekście przedstawianej problematyki przemocy i alkoholizmu  było zwrócenie uwagi na to, iż błędy są rzeczą ludzką i ważne jest by mieć odwagę się do nich przyznać przed samym sobą. Drogą do przemiany życia jest  potrzeba wzbudzenia w sobie pragnienia zmiany, wiary w możliwość jej dokonania oraz otwarcie się na pomoc.

image_pdfimage_print
Skip to content