Współpraca z ośrodkami zdrowia

Ubiegłoroczna ocena problemu występowania zjawiska przemocy na terenie Powiatu Limanowskiego wskazała na konieczność wzmocnienia współpracy z poradniami i ośrodkami zdrowia pod kątem przeciwdziałania przemocy. Podkreśla się, iż naszym wspólnym celem jest dążenie do efektywnego wykrywania przemocy i szybkiego reagowania w odpowiedzi na jej symptomy. Ważne w podejmowaniu dyskusji nad problemem przemocy jest odniesienie do procedury „Niebieskiej Karty”.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Limanowej reagując na wzrastające ryzyko występowania zjawiska przemocy na terenie Powiatu Limanowskiego, a także z uwagi na zapisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.) i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieskiej Karty” przypomina o obowiązku reagowania w sytuacjach wskazujących na występowanie przemocy, a także zakładania „Niebieskich Kart” przez służbę zdrowia tj. lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych, który wynika z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Nie ulega wątpliwości, iż pracownicy szpitali, ośrodków zdrowia czy poradni stanowią ważne wsparcie dla Zespołów Interdyscyplinarnych. Waży jest udział służby zdrowia w pracy grup roboczych i posiedzeniach Zespołów Interdyscyplinarnych. Ponadto wspomniany wyżej udział widoczny jest w podejmowaniu działań na rzecz rodzin dotkniętych przemocą.

Z uwagi na to, iż pracownicy służby zdrowia stoją wielokrotnie w obliczu dylematów o charakterze etycznym, które mają związek z dziedziną przeciwdziałania przemocy, stąd chcemy zaoferować ośrodkom zdrowia i poradniom wsparcie merytoryczne w podejmowanych działaniach.

image_pdfimage_print
Skip to content