Regionalne spotkania na temat polityki społecznej

/ Aktualności

28 września 2016 roku w Kielcach odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pracowników PCPR z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Spotkanie dotyczyło omówienia najważniejszych zagadnień z zakresu polityki rodzinnej, pomocy społecznej oraz niepełnosprawności.

Powiat Limanowski reprezentowała Agata Zięba, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz Monika Nawalaniec Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.

– Rozpoczynamy konsultacje w regionach z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie, podczas których zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące polityki rodzinnej, pomocy społecznej oraz wsparcia osób niepełnosprawnych – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Chcemy pokazać, że pamiętamy o samorządach!

Do końca 2016 roku zaplanowano spotkania kierownictwa MRPiPS z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie z 8 województw. Kluczowymi zagadnieniami będą: deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, środowiskowe domy samopomocy w kontekście zmian do ustawy o pomocy społecznej (finansowanie, podział rezerwy celowej), superwizja pracy socjalnej, nowelizacja rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej, bezpieczeństwo pracowników socjalnych, aktywizacja osób niepełnosprawnych i orzecznictwo niepełnosprawności w Polsce.

– Chcemy wykorzystać moment, w którym do kieszeni polskich rodzin trafiają pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, na poprawę funkcjonowania służb społecznych, zarówno na poziomie gminnym, powiatowym, jak i regionalnym – powiedziała minister Rafalska. – Świadczenie rodzinne znacząco zmieniło sytuacje części rodzin, które tkwiły w ubóstwie. Teraz mogą się zmienić ich relacje z pracownikami pomocy społecznej.

Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się w Kielcach. Uczestniczyła w nim m.in. wiceminister Elżbieta Bojanowska– Tylko współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi może dać dobry efekt w polityce społecznej –stwierdziła minister Bojanowska. –To właśnie powiatowe centra pomocy rodzinie skupiają najważniejsze problemy rodzin i zadania z pomocy społecznej – dodała.

Przedstawicielki samorządu lokalnego z powiatu limanowskiego, także wzięły czynny udział w konferencji, włączając się do dyskusji. – Czy zostaną zwiększone środki z algorytmu indywidualnego dla osób niepełnosprawnych – pytała Monika Nawalaniec, dyrektor PCPR w Limanowej. Uzasadniając swoje pytanie, że w tym momencie środki jakie powiat otrzymuje, w połowie przeznaczane są na WTZ’y, w związku z powyższym dla około 2 tysięcy podopiecznych brakuje środków na refundację podstawowych przedmiotów niezbędnych do codziennej pielęgnacji dla osób najbardziej potrzebujących tj. przewlekle leżących i w pełni niepełnosprawnych oraz na likwidację barier architektonicznych czy turnusy rehabilitacyjne. Dyrektor limanowskiego PCPR dopytywała również o pielęgniarki pracujące w DPSach i kontraktowanie ich umów z DPSami. – Pielęgniarki nie mogą wykonywać zleceń lekarskich wydanych przez POZ, gdyż są pracownikami samorządowymi i nie mają kontraktu z NFZem.

Poruszony został również temat z zakresu zadań powiatu dotyczący Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.06.2002r. – Prosimy o rozważenie możliwości zmiany rozporządzenia w sprawie określenia rodzaju zadań powiatu, który dotyczy zapisu przyjmowania wniosków indywidualnych do PFRON przez cały rok – dopytywała Agata Zieba, członek zarządu powiatu limanowskiego. Propozycja jaką przedstawiła dotyczyła przyjmowania wniosków dopiero po podjęciu uchwały o podziale środków finansowych przez Radę Powiatu Limanowskiego.

 

fot. mpips.gov.pl

image_pdfimage_print
Skip to content