I miejsce w VII Małopolskim Konkursie “Przeciw Przemocy” dla PCPR w Limanowej
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej będąc laureatem VII Małopolskiego Konkursu „Przeciw przemocy” wzięło udział w XIV Wojewódzkiej Konferencji pt. „Dziecko wobec przemocy. Kiedy kończy się agresja a zaczyna przemoc?”. Konferencja została zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie w dniu 8 czerwca 2016 roku w Muzeum Żydowskim Galicja, ul. Dajwór 18, w Krakowie.
Patronat honorowy nad przebiegiem konferencji pełnił Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak, Marszałek Województwa Małopolskiego- Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski- Józef Plich.
Celem konferencji była refleksja nad sytuacją dzieci uwikłanych w przemoc, zarówno jako osób jej doświadczających, jak i stosujących przemoc w kontaktach rówieśniczych.
Konferencja poruszała kwestie dotyczące postaw wobec przemocy w wychowaniu, dzieci i przemocy rówieśniczej, zachowań krzywdzących stosowanych przez dzieci, agresji w tym przemocy z wykorzystaniem nowych technologii.
Spotkanie adresowano do przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie z terenu województwa małopolskiego, w szczególności członków Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych.
Konferencji przewodniczyła Pani Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, która wprowadziła uczestników spotkania w problematykę przemocy wśród dzieci, akcentując w swym wystąpieniu wielowymiarowość tego zjawiska. Kolejno zgromadzonych przywitał inspektor Paweł Dzierżak – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Pani Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego w liście złożonym na ręce Pani Wioletty Wilimskiej, odczytanym przez przedstawiciela UMWM, Panią Ewelinę Rokitę, podkreśliła znaczenie poruszanego problemu.
Następnie Pani Prof. dr hab. Ewa Jarosz – Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka przedstawiła audytorium znaczenie działań profilaktycznych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie wskazując na wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, w zakresie postaw społecznych wobec przemocy w wychowaniu.
W kolejnym etapie konferencji Pan Tomasz Kobylański omówił tematykę zachowań krzywdzących stosowanych przez dzieci w oparciu o koncepcję E. Bernea. Następnie Pan Marcin Mołoń przedstawił zgromadzonym formy przemocy rówieśniczej, zwłaszcza te najczęściej występujące zachowania przemocowe wśród dzieci i młodzieży w oparciu o wyniki badań odnoszących się do poruszanej problematyki.
Przedstawiciele Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji st. sierż. Krzysztof Bałut oraz st. sierż. Damian Seratowicz – przedstawili uczestnikom konferencji działania Małopolskiej Policji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zjawiska cyberprzemocy wskazując na najczęściej występujące jego formy i skalę występowania.
W trakcie konferencji wręczono nagrody i wyróżnienia za najlepszymi działaniami prowadzonymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez jednostki administracji samorządowej na szczeblu gminnym i powiatowym oraz realizowanymi przez organizacje pozarządowe.
Celem VII Małopolskiego Konkursu „Przeciw przemocy” jest promocja działań interdyscyplinarnych na szczeblu powiatowym i gminnym prowadzonych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Oceny prac konkursowych dokonano w oparciu o następujące kryteria tj.: interdyscyplinarność, realizacja działań we współpracy z przedstawicielami różnych podmiotów i instytucji, innowacyjność przejawiająca się w zastosowaniu niestandardowych działań, uniwersalność idąca w parze z możliwością implementacji działań przez inne podmioty, efekty podjętych działań, dostępność wsparcia i zasięg oddziaływania, a także możliwość kontynuacji działań.
Nagrodę przyznano naszemu Centrum przede wszystkim za szereg działań podejmowanych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz poszukiwania innowacyjnych środków i narzędzi mających na celu dotarcie do jak największej liczby osób uwikłanych w przemoc w celu zminimalizowania tego zjawiska, a także kontynuację podejmowanych w ubiegłym roku działań – mówi Monika Nawalaniec, Dyrektor Limanowskiego PCPR.
Powiat Limanowski w szeregach którego działa PCPR podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu zminimalizowanie patologicznych zjawisk związanych z szeroko rozumianą przemocą. Organizujemy cykliczne spotkania, na które zapraszamy nauczycieli, wychowawców, rodziny zastępcze, duchownych, policjantów – mówiAgata Zięba, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego .
Warto podkreślić, iż jest to kolejna nagroda i pierwsze miejsce dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej, gdyż w ubiegłym roku tutejsze Centrum również otrzymało pierwszą nagrodę wówczas w VI Małopolskim Konkursie „Przeciw Przemocy”. Z uwagi na to niniejsza nagroda dodatkowo cieszy, a także zobowiązuje i motywuje do dalszej wytężonej pracy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie– mówi Małgorzata Frączek – psycholog z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej realizująca zadania z zakresu interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią z tego wydarzenia.
Galeria
źródło w większości ROPS KRAKÓW