3 marca 2016r.- konferencja “Spodziewaj się Niespodziewanego”

/ Aktualności

W dniu 3 marca 2016r. odbyła się konferencja pn. „Spodziewaj się Niespodziewanego”. Organizatorami spotkania byli Starostwo Powiatowe w Limanowej, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej. Konferencję adresowano do Dyrekcji i Grona Pedagogicznego szkół z terenu Powiatu Limanowskiego, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, kuratorów sądowych oraz pracowników ośrodków pomocy społecznej. W spotkaniu wzięło udział około 90 osób.

Gospodarzem konferencji był Pan Jan Puchała- Starosta Limanowski. Ponadto w konferencji wzięli udział Pani Agata Zięba – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Pani Maria Bożek- Radna Powiatu Limanowskiego, Pan Marian Wójtowicz – Radny Powiatu Limanowskiego, a także mł. insp. Tadeusza Stachak- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej,  Pani Monika Nawalaniec- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej oraz Pani Justyna Tokarczyk – Kierownik Biura Promocji Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Konferencja poruszała problematykę bezpieczeństwa w pracy, szczególnie w kontekście ochrony własnej przed zagrożeniami w tym agresją i przemocą. Temat ten w interesujący sposób, bogaty w wiedzę i wskazówki praktyczne przedstawił Pan Tomasz Zacłona – rzecznik prasowy i wykładowca w PWSZ w Nowym Sączu w wykładzie pn. Kontakt z agresywnym klientem a bezpieczeństwo pracy”. Mówił bowiem o zasadach radzenia sobie z agresją w pracy, również poprzez zwrócenie uwagi na własne reakcje w odpowiedzi na agresję innych.

Kolejnym punktem konferencji była debata społeczna z udziałem mł. insp. Tadeusza Stachaka – Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej. W wyniku debaty podjęto refleksję dotyczącą dbania o bezpieczeństwo własne w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

Następnym ważnym punktem spotkania był wykład sierż. Iwony Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej pn. „Bezpieczeństwo dzieci w szkole”. W trakcie wykładu sierż. Iwona Pawlik przedstawiła zebranym projekt dotyczący zintegrowanej polityki bezpieczeństwa, w rezultacie którego szkoły z terenu Powiatu Limanowskiego mogły otrzymać certyfikat „Szkoła promująca bezpieczeństwo”. Ponadto przedstawiła audytorium krótkometrażowy film o charakterze edukacyjnym wskazujący jakie kroki należy podjąć w sytuacji wtargnięcia na teren szkoły napastnika oraz omówiła zasady organizacji i funkcjonowania systemów alarmowych.

Konferencję zakończyła prezentacja i ogłoszenie konkursu fotograficznego pn. „Chcemy żyć bez przemocy”. W trakcie krótkiej prezentacji Pani Małgorzata Frączek pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej podkreśliła istotę i konieczność prowadzenia działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy w szkole, rodzinie i otoczeniu. Wskazała na potrzebę dbania o rozwój wrażliwości dzieci i młodzieży na cierpienie innych, rozwój empatii i kształtowanie postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży.

Konferencja była ważnym wydarzeniem, gdyż poruszała istotne kwestie teoretyczno-praktyczne, które warto wykorzystać w trakcie wykonywanej pracy zarówno w ośrodkach pomocy społecznej jak również w placówkach oświatowych.

image_pdfimage_print
Skip to content