Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu
Pomoc specjalistów pracujących w Ośrodku adresowana jest do osób, rodzin będących w różnych sytuacjach kryzysowych w szczególności związanych z przemocą domową. Specjaliści zapewniają kompleksową pomoc psychologiczną i interwencyjną dla osób i rodzin w sytuacji kryzysu poprzez udzielanie pomocy w siedzibie Ośrodka, prowadzenie interwencji telefonicznych w zależności od potrzeb – poradnictwa socjalnego lub prawnego. Celem interdyscyplinarnych działań, podejmowanych przez specjalistów ośrodka interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności w samodzielnym radzeniu sobie. W uzasadnionych sytuacjach placówka zapewnia osobom potrzebującym całodobowe schronienie w prowadzonym Hostelu.
W Ośrodku Interwencji Kryzysowej udzielana jest następująca pomoc:
Pomoc psychologiczna
udzielana jest w formie indywidualnej i grupowej.
Obejmuje:
- informację, edukację, wsparcie,
- interwencję kryzysową, terapię krótkoterminową,
- poradnictwo specjalistyczne- psychologiczne, pedagogiczne,
- grupowe formy pomocy psychologicznej:
– Grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej. Wsparcie skierowane do osób, które doznają krzywdzących zachowań ze strony najbliższych. Grupa odbywa się w I i III środę miesiąca.
– Program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie, którego celem nadrzędnym jest redukcja zachowań agresywnych u jego uczestników poprzez kształtowanie u nich odpowiedzialności za popełniane czyny przemocowe. Realizacja programu odbędzie się w momencie utworzenia grupy docelowej.
Pomoc prawna
Pomoc prawna obejmuje:
- udzielanie porad prawnych,
- edukację prawną
- oraz pomoc w pisaniu pism procesowych i urzędowych.
Porady prawne odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 16.00-19.00.
Poradnictwo specjalistyczne
Ośrodek udziela specjalistycznych porad związanych
z rozwiązywaniem problemu przemocy domowej oraz w sytuacjach kryzysowych, w formie:
- osobiście w siedzibie Ośrodka mieszczącej się przy ul. Tarnowskiej 28 w Nowym Sączu
- telefonicznie pod nr 18 449 04 94 lub 18 449 04 91. Telefon czynny jest całodobowo.
- internetowej mops@nowysacz.pl.
Zapewnienie schronienia
W ośrodku można również uzyskać pomoc w postaci schronienia. Funkcjonujący w ośrodku Hostel jest formą wsparcia przeznaczoną dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej, mającą na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. Ze schronienia może skorzystać osoba bądź rodzina znajdująca się w sytuacji kryzysowej powstałej na skutek nagłych nieprzewidzianych sytuacji m.in. takich jak katastrofa budowlana, powódź, pożar, przemoc w rodzinie.
Profilaktyka
W ośrodku prowadzona jest również profilaktyka dla młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych z Miasta Nowego Sącza. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 10.00 i 12.00. Celem zajęć jest uświadomienie zagrożeń wynikających z sięgania po środki psychoaktywne, zapoznanie się ze zjawiskiem przemocy oraz innymi sytuacjami kryzysowymi.
Spotkania Nadzorowane
Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizuje spotkania nadzorowane rodzica z dzieckiem . Spotkania odbywają się na podstawie wydanego przez Sąd postanowienia regulującego kontakty rodziców z dziećmi. Spotkania odbywają się w I, II oraz IV sobotę i niedzielę miesiąca w godz. 8.00 do 16.00