Przemoc w rodzinie – wyznaczniki
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, sam jej doświadczasz lub Twoje dzieci, niezwłocznie podejmij kroki, aby ją zatrzymać!
WYZNACZNIKI PRZEMOCY W RODZINIE:
Intencjonalność – wskazuje na zamierzone działania sprawcy. Przemoc pozwala sprawcy na przejęcie kontroli nad ofiarą. Ponadto, utwierdza go w przekonaniu, iż wyłącznie on wie, jakie działania są dla ofiary najlepsze, decyduje za ofiarę, uznając ją za całkowicie niezdolną do stanowienia o sobie samej.
Nierówność sił – dysproporcje istniejące w wymiarze ekonomicznym, fizycznym, psychicznym, społecznym czy kulturowym zwiększają przewagę sprawcy nad ofiarą, czyniąc ją coraz bardziej bezradną i bezsilną.
Naruszenie godności i praw – poniżające traktowanie osoby przez sprawcę powoduje występowanie u niej niewłaściwego myślenia o sobie jako o jednostce nie mającej prawa do do szacunku, ochrony zdrowia i godnego życia.
Zadawanie cierpienia i szkód – doznawanie przemocy ze strony partnera powoduje u ofiary ogrom cierpienia nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Osoby te niejednokrotnie żyją w przekonaniu, iż zasługują na takie traktowanie. Odczuwają wszechogarniającą niemoc, godzą się na przemoc, a winą za nią obarczają siebie.